Druhy cvičení

 

Pilates

Co cvičení pilates vlastně je ?

Systém cvičení Pilates vymyslel pan Joseph Hubertus Pilates , který se narodil v roce 1880 v Německu. V roce 1926 se vydal do USA do New Yorku, kde už zůstal do konce svého života. Jako dítě byl velmi nemocný a jeho nemoc ho přiměla k vytvoření jedinečného systemu cvičení, kterou nazval Kontrologie ( dnešní pilates ) .

Pan Pilates se inspiroval různými druhy cvičení jako je joga , gymnastika, tai – chi… Pracoval nejen se sportovci a tanečníky , ale i s těžce nemocnými a raněnými vojáky. Například cvičení na pilates strojích vymyslel, když se intenzivně věnoval právě zraněným vojákům , které potřeboval uzdravit a navrátit opět do života.

Cvičení pilates má několik principů:

Koncentrace
Plynulost pohybu
Kontrola pohybu
Dech
Představivost
Přesnost
Centrum (powerhouse)

 

Cvičení pilates je především o tom, že naše síla vychází z našeho centra těla tzv. powerhouse . Při cvičení dochází k aktivaci pánevního dna a svalového systemu uloženého hluboko podél páteře. Svaly se protahují a posilují zároveň , což vede ke štíhlým pevným svalům .

Dále se pracuje s dechem, který je pro náš život důležitý . Při cvičení pilates se soustředíme na přesné provedení cviku, což má za následek , že se učíme i trpělivosti, soustředěnosti a přesnosti.

V pilates cvičení se využívají i pilatesové pomůcky jako je Magic circle, Roller, Bosu, overball, fitball,therabend, tyč, copan, malé balonky, nestabilné plošiny a podložky, pilatesové stroje...

Co s sebou na lekci :

 • Pohodlné sportovní  oblečení
 • Ručník – z hygienických důvodů, nebo se dá využít i  jako pomůcka
 • Vodu na pití

  Cvičí se naboso nebo v ponožkách.

Pilates Reformers

Pilates Reformers jsou skupina cvičebních strojů vymyšlena panem Josephem Pilatesem. Na stroji se cvičí s vlastní vahou těla, proti odporu pružin , na pohyblivém vozíčku. Pilates Reformer je výborný jak k posílení a protažení jednotlivých partií, tak i k rehabilitačním účelům...Cvičí se jak ve skupině - max.7 klientů, tak i individuálně. Vřele doporučuji :-)

 

FLOWIN

 Flowin byl vymyšlen ve Švédsku švédskými desetibojaři. Jedná se o velkou podložku  - treninkovou plochu a sadu menších podložek pro ruce, kolena, nohy a lokty. Na podložce se cvičí s vlastní vahou těla , buď v rychlejším tempu nebo v pomalejším tempu.

 

Zdravotní cvičení

Je forma lekcí , kde se využívá kombinace cviků především ze cvičení pilates a rehabilitace .

Naučíme se, jak správně dýchat, jak aktivovat pánevní dno, jak správně držet záda , jak s nimi  zacházet a jak pomoci naší páteři v běžném životě tak, abychom zefetkivněli veškeré pohyby, které vykonáváme.

Lekce probýhá většinou bez hudby a má pomalejší charakter. Ale jen ležet nebudeme, to slibuju :-)

Ve zdravotním cvičení se využívají i pomůcky , např. velký balon, over ball , S – ball , therabend , ručník , bosu...

Co s sebou na lekce :

 • Pohodlné oblečení, ve kterém se můžete bez potíží hýbat
 • Ručník
 • Vodu na pití

Cvičí se naboso nebo v ponožkách.

 

Chi-toning

Je druh cvičení, který vznikl před pár lety v Německu. Tzv. program budoucnosti z minulosti ...

Jde o kombinaci cviků z pilates, powerjogy, 5 tibeťanů , různých stylů tance, zdravotního cvičení, dechové gymnastiky atd.

Lekce má několik bloků :

Nejdříve Warm up = zahřátí kompletně celého těla - všech svalových skupin a připravení se po pracovním, popř. před pracovním dnem , na práci sami se sebou.

Pak následuje temperamentnější část, kde si zatančíme, zaposilujeme ( aniž byste poznali, že posilujeme ) , zároveň se protáhneme a hlavně se zasmějeme - např. při balančních cvicích a v neposlední řadě , zapracujeme i na své kondičce.

A třetí část = Cool down - je věnovaná celkovému zklidnění, protažení, zrelaxování.

Lekce probíhá na velmi hezkou a příjemnou hudbu, pomalejšího nebo rychlejšího rázu. Pro Chi - t je charakteristická hudba afrických nebo orientálních bubnů, které by na hodině , zvláště v dynamické části lekce, měly zaznít.

Chi – toning je úžasný nejen v tom, že má blahodárné účinky na naší psychiku :-) ale i nám pomáhá zlepšit celkovou vytrvalost, sílu, koncentraci , dechovou kapacitu plic, ohebnost a správné držení těla.

Co s sebou ne lekci:

 • Pohodlné oblečení, ve kterém se můžete bez potíží hýbat
 • Ručník
 • Vodu na pití

 Cvičí se naboso nebo v ponožkách.

 

Dance yoga

Je styl cvičení, který propojuje prvky poweryogy s různými styly tance.

V hodinách se zaměříme nejen na posílení, ale i na protažení všech svalových skupin.


Z tance využijeme především prvky baletu, moderny nebo jazzu. Z poweryogy si propůjčíme různé pozice jako například Bojovníka 2,3 , Pozici stromu , Váhu …


Vše probíhá za doprovodu ladné , rytmické a příjemné hudby.


Lekce  má několik bloků :


Nejdříve se rozcvičíme a zahřejeme se = Warm up ,

poté si zatančíme na různé pozice z poweryogy,

pak si zaposilujeme a protáhneme se ,

poté zařadíme krátkou sestavičku na zemi

lekci vždy zakončíme sestavičkou – variací, kde využijeme mnohých yogových pozic a tanečních prvků , které jsme se v hodinách naučili.
 

Hodiny Danceyogy jsou velmi vyhledávané a oblíbené. Proto odložte zábrany a pojďte si zatančit jako víly  …:-)


Co s sebou na lekci :

 •  Vodu na pití
 • Ručník

  Cvičí se naboso nebo v ponožkách.

 

Port de bras

je specifické propojení strečinku a tance - klasického baletu.

Plynulé sekvence pohybů, které protahují zkrácené svaly, uvolňují a mobilizují páteř a kloubní spojení nás provázejí celou lekci v neustále se opakujících sestavičkách.

Zároveň dochází ke zlepšení koordinace, zdokonalení pohybových stereotypů, ale i posílení celého těla.

S sebou na lekce :

 • Pohodlné sportovní oblečení
 • Vodu na pití
 • Ručník

Cvičí se naboso nebo v ponožkách.

 

Bosu mix

Je druh cvičení , při kterém se využívá rehabilitační pomůcky tzv. Bosu.

Bosu je založeno na principu nestabilní plošiny a ke cvičení se využívají obě jeho strany. Proto se tomu říká Bosu - Both sides up.

Bosu mix je typ lekce , která obsahuje posilování, strečink, pilates, cardio složku i závěrečnou relaxaci. A to vše na Bosu.

Toto cvičení je zvláštní ( a zároveň i náročnější ) tím, že nejen cvičíte dané cviky, ale ještě vyvažujete plošinu Bosu a tím pádem pracuje větší procento svalstva , přičemž je daný důraz především na posturální svaly.

Lekce  Bosu mix má několik částí :

  krátké zahřátí = Warm up
  Cardio složku - používáme oblíbenou rytmickou  Afro hudbu :-)
  Pilates
  Balanční cviky
  Strečink
  Závěrečnou relaxaci

S sebou na lekci :

 • Ručník
 • Vodu na pití

Cvičí se naboso nebo ve sportovní obuvi.

 

Cvičení pro těhotné a po porodu

Se skládá ze cviků pilates, rehabilitačních, zdravotních a kompenzačních cvičení, z dechové gymnastiky, lehkého posilování a strečinku. Využíváme cvičební pomůcky jako je overball,therabendy, fitbally, Bosu, lehké činky...

Naučíme se jak správně dýchat, jak pomoci zádům od bolestí, jak zůstat i nadále v kondici, jak posilovat pánevní dno, ukážeme si cviky na klenbu nohy, která je v těhotenství velmi důležitá…

Lekce budou zaměřeny především na celkovou kondici v těhotenství a po porodu .

S sebou na lekce :

 • Sportovní pohodlné oblečení
 • Vodu na pití
 • Ručník

Cvičí se naboso nebo v ponožkách.

 

Cvičení na balonech

Při těchto lekcích používáme celou dobu velké balony, nebo-li Fitbally a malé balonky – Overbally.

Lekce má několik částí :

1. Warm Up= zahřátí všech svalových skupin. Většinou za doprovodu hudby afrických bubnů, se svižně rozhýbeme a zahřejeme všechny svalové skupiny. Zároveň si rovnou již lehce zaposilujeme a uděláme dynamický strečink .

2. Hlavní část : kde se zaměříme na svižné posilování s balony, občas využijeme i další pomůcky jako jsou činky, tyče, gumičky…Posilování je ve svižnějším aerobním tempu, ale neděláme aerobic ani žádné taneční sestavičky.

3. Pomalejší část, která má spíše zdravotní charakter : zde zařazujeme převážně cviky z Pilates a modifikujeme je tak, abychom maximálně použili balony.

4. Cool down= zklidnění a závěrečná relaxace:

S sebou na lekce :

 • Pohodlné sportovní oblečení
 • Ručník
 • Vodu na pití

Cvičí se naboso nebo ve sportovní obuvi.

 

Nordic Walking

Nordic walking je tzv. outdoorová neboli venkovní aktivita.

Jedná se o rychlejší chůzi, při které využíváme speciální trekkingové hole.

Při NW se zlepšuje nejen naše kondička, ale i kapacita plic , rozproudí se krevní oběh a dokonce získáme i lepší náladu. Procházky , tedy svižnější procházky:-), se dělají ve skupině , proto je mnohem lepší nálada i čas probrat to, co běžně nestíháme. Chodí s námi i děti, jiní rodinní příslušníci i pejsci.

Na Nordic walkingové procházky se může přidat úplně každý. Nejdříve se společně rozcvičíme, pak přijde na řadu svižná chůze s Nordic walkingovými holemi, poté si najdeme nějaké místečko vhodné k dalšímu cvičení - posílení, protažení, budeme hrát různé hry , bude čas i na společné povídání a pak se opět vydáme svižnější chůzí zpět k cíli, kde se na závěr protáhneme.

Chůze jako taková je nejpřirozenější , tudíž nejzdravější pohyb pro naše tělo, proto bych ji nikomu nezakazovala . Pokud máte nějaké zdravotní problémy, vždy se dá vymyslet co s tím a jak chůzi modifikovat . Jen mi prosím vaše zdravotní potíže vždy hlaste předem.

Nebojte se rychlosti tempa při Nordic walking. Opravdu na všechny dávám pozor a tempo koriguju tak, abychom v pohodě stačili všichni.

Pokud máte nějaký zdravotní problem nebo jste př. těhotné , prosím vždy mi to při nahlášení na procházku oznamte a já pro vás vymyslím různé modifikace pohybu - chůze, cvičení, balančních cviků...

Při Nordic walking objevíte na těle svaly , o kterých jste možná doposud neměli ani tušení :-)

Co s sebou na lekci:

 • Pohodlné sportovní oblečení ( v závislosti na počasí , pokud je chladno, je lepší mít na sobě více vrstev než př. 1 silný svetr)
 • Pevná sportovní obuv ( lepší je NEkotníčková)
 • Ledvinku nebo baťoh, kam si dáme vodu na pití
 • Nordic.walkingové hole( pokud hole nevlastníte, stačí mi to při přihlášení na procházku říct-napsat a já vám hole zajistím)

 

Kruhový Trénink

Kruhový Trénink je skvělým způsobem, jak získat svalovou sílu, zároveň vytrvalost, je skvělý pro budování svalové hmoty i pro spalování tuků ze všech svalových partií. Trenink trvá většinou 45-50 min. a skládá se z různých stanovišť, kde na každém stanovišti strávíme cca 30 sekund a hned se přesouváme na stanoviště další. Během kruhového treninku se perfektně procvičí všechny svalové partie...

 

Gravity

Gravity systém je stroj pracující s naší vlastní váhou těla, nastavitelný podle našich fyzických možností, kde procvičíme každou svalovou partii. Lekce probíhají jak ve skupině, tak individuálně.

 Bc. Žaneta Zapletalová

e-mail: zapletalovazanda@seznam.cz